OC komunikacyjne
OC komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest podstawowym rodzajem ochrony, którą musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu w Polsce. Wszelkie unormowania zawiązane z tym ubezpieczeniem reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ponieważ wszystkie aspekty, od zawarcia takiej umowy, przez wypłacanie odszkodowań, po jej rozwiązanie są określone w ustawie i każdy zakład ubezpieczeń musi swoje produkty dostosować do obowiązującego prawa.
Od czego chroni OC
Ubezpieczenie OC ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo finansowe osobie, która posiada zarejestrowany samochód. Polisa odpowiedzialności cywilnej w chwili spowodowania szkody, przenosi odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody ze sprawcy na towarzystwo, w którym umowa została zawarta. W praktyce oznacza to, że właśnie ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za pokrycie roszczeń wynikających z konieczności naprawy uszkodzonego mienia i wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym osobom.
Ubezpieczenie OC – zakres
Zakres ochrony, czyli górna granica odszkodowania do jakiej odpowiada ubezpieczyciel w stosunku do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę uczestników. Mówiąc prościej, jest to maksymalna kwota odszkodowania jaką wypłaci ubezpieczyciel w odniesieniu do jednej szkody. Ustawa określa te granice następująco:
5 000 000 € za szkody na osobach
1 000 000 € za szkody na mieniu
Wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa
Ustawa określa również sytuacje w przypadku wystąpienia których towarzystwo nie odpowiada za szkody. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje:
gdy uszkodzeniu ulegnie dany samochód, a szkodę spowodowała osoba, której właściciel udostępnił pojazd. Dotyczy to również sytuacji, w której dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, który spowodował szkodę i tego, który został uszkodzony,
gdy uszkodzeniu ulegną przedmioty przewożone za opłatą, jako przesyłki lub bagaż, chyba że za uszkodzenia odpowiedzialny jest inny pojazd mechaniczny niż ten, którym przewożono dane rzeczy,
w przypadku utraty gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkich dokumentów, a także zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych itp.,
gdy dojdzie do zanieczyszczenia lub skażenia środowiska.
Pojęcie regresu i jego występowanie
Regres w ubezpieczeniach oznacza egzekwowanie wypłaconego przez zakład ubezpieczeń odszkodowania. Oznacza to, że w określonych przez prawo przypadkach towarzystwo oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mają prawo do dochodzenia wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia. Znów ustawa dokładnie precyzuje przypadki i zgodnie z art. 43 żądanie zwrotu kosztów jest uzasadnione, gdy:
szkoda wyrządzona została umyślnie, po spożyciu alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych,
sprawca wszedł w posiadanie samochodu na drodze przestępstwa
kierujący nie posiadał wymaganych uprawnień do prowadzenia pojazdu. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja ratowania życia ludzkiego, mienia oraz pościg za sobą która popełniła przestępstwo bezpośrednio po jego dokonaniu
sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia
Wypowiedzenie umowy OC
Po nowelizacji ustawy w lutym zeszłego roku, nastąpiły również zmiany w wypowiadaniu umowy ubezpieczenia OC. Obecnie, aby obowiązująca umowa nie podlegała automatyzacji, czyli automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, należy ją wypowiedzieć. Można to zrobić na 1 dzień przed końcem okresu na jaki została zawarta umowa, a po znowelizowaniu przepisów liczyć będzie się data stempla pocztowego widniejąca na przesyłce. Wielu ubezpieczycieli umożliwia jeszcze składanie wypowiedzeń w formie elektronicznej czyli przez zeskanowanie papierowego dokumentu i przesłaniem go na adres mailowy. W obu przypadkach warunkiem ważności wypowiedzenia jest własnoręczny podpis wszystkich właścicieli pojazdu.
Wypowiedzenie umowy jest możliwe nie tylko w przypadku gdy kończy się roczna ochrona lecz także:
po kupnie pojazdu, który posiada już polisę OC
gdy samochód zostanie wyrejestrowany