Brak przeglądu a ubezpieczenie OC

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC

Potrzebujesz już wyłącznie samochodu osobowego, a w Twoim garażu stoi pojazd ciężarowy? A może chcesz zamontować nowy rząd siedzeń w miejscu, które dotychczas było przeznaczone na przewóz towaru? Nie musisz wcale kupować drugiego pojazdu. Jeśli potrzebujesz samochód do zupełnie innych celów, może się okazać, że same zmiany konstrukcyjne będą wystarczające. Co powinieneś o nich wiedzieć? Jak wygląda cały proces przeprowadzania zmian konstrukcyjnych w samochodzie? Czytaj dalej, abyśmy mogli przeprowadzić Cię przez wszystkie najważniejsze etapy.

Czym są zmiany konstrukcyjne pojazdu?

Wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w samochodzie, które nadadzą mu nowych właściwości, jest ciekawym rozwiązaniem. A przy tym znacznie tańszym niż zakup nowego pojazdu o przeznaczeniu, którego aktualnie potrzebujemy. Uprawnione do zmian konstrukcyjnych warsztaty podają, że pojawiający się klienci zwykle decydują się na:
  • demontaż przegrody lub kraty w pojeździe,
  • zmianę liczby miejsc, gdy jest to możliwe,
  • zmianę przeznaczenia pojazdu (najczęściej z ciężarowego na osobowy).
Jak wygląda cały proces dokonywania zmian? Czy kończy się wyłącznie na wizycie w uprawnionym warsztacie?

Zmiany konstrukcyjne pojazdu krok po kroku

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że wizyta w odpowiednim warsztacie, w którym dojdzie do zmian konstrukcyjnych to nie jedyny krok. Jest to o tyle ważne, że zatrzymanie się wyłącznie na nim i użytkowanie pojazdu może grozić konsekwencjami. O czym należy więc pamiętać?
  1. Wizyta w uprawnionym warsztacie

Podjąłeś decyzję o zmianie konstrukcji pojazdu? W takim razie możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego warsztatu, który podejmie się tego zadania. Co jednak najważniejsze, nie może być to pierwszy lepszy warsztat, który przystanie na Twój pomysł. Ważne jest, aby prowadził on odpowiednią działalność dotyczącej obsługi i naprawy pojazdów. Zwróć szczególną uwagę czy w PKD został wpisany kod 50.20.A. Przed oddaniem samochodu w ręce mechanika, koniecznie zapytaj o dokumenty, które wystawi po wykonanej pracy. Warsztat powinien Ci wydać:
  • oświadczenie dotyczące zmiany konstrukcji pojazdu, na zgodnym z aktualnym rozporządzeniem druku,
  • rachunek za wykonaną usługę,
  • zaświadczenie potwierdzające wpis warsztatu do ewidencji działalności gospodarczej z oznaczeniem PKD 50.20.A
Sama zmiana konstrukcji pojazdu to nie wszystko. Wydane przez warsztat dokumenty będą Ci potrzebne w Wydziale Komunikacji. Jednak zanim złożysz wizytę, musisz odwiedzić jeszcze jedno miejsce.
  1. Badanie techniczne pojazdu

Choć warsztat wydaje oświadczenie dotyczące zmian zgodnych z zapisami Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, także Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów musi zatwierdzić dokonane zmiany. Ile kosztuje badanie w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów? Za przegląd po zmianie konstrukcyjnej zapłacisz:
  • 82 zł, jeśli auto ma aktualne badanie techniczne,
  • 180 zł, gdy samochód nie ma aktualnych badań technicznych.
  1. Wizyta w Wydziale Komunikacji

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów potwierdziła zgodność zmian z Rozporządzeniem? W takim razie przyszedł czas na złożenie wizyty w Wydziale Komunikacji. Od dnia przeprowadzenia badania technicznego masz 30 dni na zgłoszenie zmian we właściwym urzędzie. Ważne jest wówczas przygotowanie odpowiednich dokumentów. Do Wydziału Komunikacji zabierz ze sobą:
  • dowód rejestracyjny,
  • dokumenty wystawione przez warsztat,
  • zaświadczenie o wyniku badania technicznego, które opisuje przeprowadzone zmiany,
  • dowód uiszczenia stosownej opłaty.
Lista dokumentów może się zwiększyć w przypadku, gdy zmiany wprowadzone w pojeździe dotyczą zmiany mas i nacisków osi. Wówczas konieczne będzie dołączenie oświadczenia od producenta, które jest potwierdzeniem, że pojazd został homologowany.

Zmiany konstrukcyjne pojazdu a ubezpieczenie OC - co musisz wiedzieć?

Wiele pytań rodzą kwestie związane z ubezpieczeniem pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych. Czy konieczne będzie skontaktowanie się z ubezpieczycielem w takiej sytuacji? Jak najbardziej! Umowa podpisywana z towarzystwem ubezpieczeniowym powinna zawierać zapis o konieczności informowania w razie zaistnienia jakichkolwiek zmian związanych z samym pojazdem lub zmianą jego właściciela. Zmiany konstrukcyjne są więc jednym z działań, które należy niezwłocznie zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Co ubezpieczyciel robi z tą informacją? Wiele tak naprawdę zależy od stopnia zmian w samochodzie. Jeśli są one niewielkie, jak np. zlikwidowanie przegrody, ubezpieczyciel po prostu przyjmuje tę informację, nie uznając ją za zbyt istotną. Wiele zmian może mieć jednak wpływ na stopień ryzyka związanego z poruszaniem się po drodze. Istotna zmiana konstrukcyjna, którą towarzystwa ubezpieczeniowe szczególnie rozpatrują, dotyczy zmiany przeznaczenia pojazdu. Z czym musimy się wówczas liczyć? Po zmianie konstrukcyjnej ubezpieczyciel ocenia, jak wprowadzone zmiany wpłynęły na bezpieczeństwo jazdy. Wówczas może podjąć decyduje o rekalkulacji składki. Czym ona jest? To nic innego, jak wyliczenie na nowo wysokości składki ubezpieczenia OC. Ma ona na celu zabezpieczyć towarzystwo ubezpieczeniowe, gdy zmiany wpłynęły na ryzyko wystąpienia wypadku. Składka po rekalkulacji może być zarówno niższa, jak i wyższa.

Zmiany konstrukcyjne pojazdu - co, jeśli nie zgłosisz w TU?

Wielu kierowców może się obawiać, że wprowadzone zmiany konstrukcyjne zadecydują o wyższych składkach. Podejmują więc decyzję o nieinformowaniu towarzystwa ubezpieczeniowego o jakiejkolwiek zmianie. Musimy jednak liczyć się z tym, że wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd może grozić karą. Jest to bowiem nic innego jak zatajanie faktów, czyli podanie fałszywych danych w OC. Zatajone informacje najczęściej oznaczają dopłaty do składki OC. Klienci nie powinni jednak obawiać się odmowy wypłaty odszkodowania, gdy spowodują wypadek bądź kolizję tym pojazdem. Nie warto jednak zatajać tak ważnych informacji, jak zmiany konstrukcyjne pojazdu. Jeśli więc się na nie zdecydowałeś, po dopełnieniu wszelkich formalności w Wydziale Komunikacji poinformuj o zaistniałym fakcie swojego ubezpieczyciela.