OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie OC kojarzy się przede wszystkim z ochroną samochodu. Dużo mniejszą popularnością cieszą się inne polisy tego rodzaju, choć z roku na rok przybywa klientów, którzy oprócz samochodu, chcą ubezpieczyć także i siebie.
Czym jest i do czego służy
OC w życiu prywatnym, choć stosunkowo mało znane, może przynieść ogromne korzyści. Najlepiej jednak będzie zacząć od scharakteryzowania tych polis. Ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym obejmuje wszystkie szkody jakie może spowodować ubezpieczony lub jego rodzina osobom trzecim, podczas wykonywanie czynności związanych z życiem codziennym. Pojęcia tych szkód są bardzo szeroko rozumiane i nie ograniczają się jedynie do rekompensaty za porysowany rowerem samochód. Najczęściej ochroną objęte są również zdarzenia takie jak np.:
- pogryzienie przez psa ubezpieczonego,
- wybicie szyby przez dziecko,
- zalanie mieszkania sąsiada,
- potrącenie pieszego podczas jazdy rowerem,
- poparzenie gościa gorącym napojem,
- uszkodzenie lub poplamienie komuś ubranie,
- nieumyślne zrobienie krzywdy innej osobie podczas rozrywkowego uprawiania sportu (np. jazda na nartach).
Ważnym zapisem w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest ten mówiący o tym, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody związane z wydarzeniami mającymi miejsce poza pracą i nie będące z nią związane.
Co zawiera polisa, na co zwracać uwagę
Ubezpieczenie to jest najczęściej oferowane w kilku wariantach tak, że osoba chcąca kupić ochronę, może ją odpowiednio dopasować do swoich potrzeb i do swojej sytuacji. Warianty mogą się różnić okresem na jaki zostają zawarte (rok, 2 lata, itp.), zakresem odpowiedzialności towarzystwa, czy sumą ubezpieczenia, która jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze polisy. Suma ubezpieczenia bowiem określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to, że podana na polisie kwota jest najwyższą, jaką w ramach odszkodowania dla osób trzecich wypłaci ubezpieczyciel. Im suma wyższa, tym większe bezpieczeństwo i barak obaw, że odszkodowanie może nie wystarczyć, jednak jednocześnie wraz ze wzrostem tej kwoty, rośnie również składka.
Kolejną istotną sprawą jest zakres terytorialny takiego ubezpieczenia. Jeżeli jest się osobą, która często wyjeżdża za granicę, choćby całkiem niedaleko od niej, warto zastanowić się poważnie nad taką opcją. Jeżeli ubezpieczenie obejmować będzie jedynie szkody na terenie Polski, to w przypadku np. poturbowania kogoś na stoku na Słowacji, będzie trzeba odszkodowanie wypłacać z własnej kieszeni.
Wyłączenia odpowiedzialności
Jak każde ubezpieczenie, tak i to posiada wyłączenia, czyli opis sytuacji w których towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności. Przykładami mogą być szkody:
wyrządzone umyślnie,
- spowodowane pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
- powstałe w wyniku posiadania lub używania fajerwerków,
- powstałe w związku z hodowlą zwierząt do celów zarobkowych,
- związane posiadaniem dzikich zwierząt,
- będących skutkiem używania sprzętu, do którego obsługi nie posiada się uprawnień,
- związane z naruszeniem praw autorskich,
- powstałe w wyniku wyczynowego lub zawodowego uprawiania sportu.
Oczywiście każdy ubezpieczyciel posiada własne ograniczenia umowy, warto więc przed zdecydowaniem się na zawarcie polisy poprosić o ogólne warunki ubezpieczenia i dokładnie się z nimi zapoznać.
Opcje dodatkowe
Obecnie popularne jest dodatkowe rozszerzanie oferty o dodatkowe ubezpieczenia. Do ubezpieczenia domu lub mieszkania dodawane jest często OC w życiu prywatnym. Z kolei do prywatnej odpowiedzialności cywilnej często dołącza się NNW, które zapewnia odszkodowania gdy w wyniku wypadku dojdzie do urazu ciała. Dobrze jest pytać o takie polisy przy spisywaniu umowy OC, gdyż często ubezpieczenia łączone są tańsze, niż kupione oddzielnie.