Ustawa o ubezpieczeniu OC
Ustawa o ubezpieczeniu OC. Uciążliwy przymus czy wybawienie dla poszkodowanych?
Koniec obecnej polisy zbliża się do Was wielkimi krokami i jak co roku zaczynacie narzekać na niesprawiedliwą ustawę: Po co ten kosztowny obowiązek? OC powinni płacić tylko Ci, którzy są nieostrożni na drodze! Od lat nie spowodowałem szkody, więc pieniądze wydane na OC „wrzuciłem w błoto”!
Odpowiedź jest prosta: nieszczęśliwe zdarzenie może przytrafić się każdemu i to niekoniecznie z jego winy. Przecież nie można odpowiadać za wszystkich użytkowników dróg. Chwila nieuwagi i już stajesz się sprawcą, a najlepsza jazda nie uchroni Cię przed możliwością zostania poszkodowanym. Lepiej mieć więc pewność, że w każdej sytuacji, za powstałe szkody zapłaci ubezpieczyciel.
Ustawa gwarantuje, że każdy pokrzywdzony otrzyma rekompensatę z polisy OC sprawcy
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zawiera zarówno prawa jak i obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczyciela.
Odpowiedzialność cywilna dotyczy każdego kierowcy, który wyrządził szkodę osobom trzecim, podczas ruchu pojazdu. Chociaż często, mówiąc o zdarzeniu drogowym wyobrażamy sobie drobną, mało kosztowną stłuczkę, niektóre wypadki (szczególnie z ofiarami w ludziach) mogą pociągać za sobą bardzo drogie skutki. Bez ważnej polisy OC, sprawca byłby zobowiązany do naprawy szkody. Z polisą – zapłaci za nie ubezpieczyciel. Pokrzywdzony także na tym korzysta. Ma zapewnioną szybką wypłatę świadczenia i nie musi martwić się o wypłacalność winowajcy.
Sumy gwarancyjne w OC są takie same dla wszystkich
Przepisów ustawy muszą przestrzegać wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Chociaż mają „wolną rękę” podczas wyliczania składki za OC, wypłatę świadczenia dla poszkodowanego gwarantują zawsze taką samą.
Sumy gwarancyjne, czyli górne granice kwot, do których ubezpieczyciele odpowiadają za szkodę wynoszą obecnie:
5 mln euro przy szkodzie na osobie i 1 mln euro przy szkodzie w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia
Wydawać by się mogło, że ustawodawca lekko przesadził, decydując o tak bardzo wysokich wartościach. Trzeba jednak pamiętać, że rekompensata może dotyczyć skutków wypadków z wieloma ofiarami (wypłaty dożywotnich rent) lub bardzo dużymi stratami w mieniu (np. uszkodzenie konstrukcji mostu, wiaduktu czy zniszczenie muzealnego budynku).
Umowa OC zawierana jest na określony w ustawie czas
Standardowa polisa OC gwarantuje ochronę przez 12 miesięcy. Nadal obowiązuje przepis dotyczący konieczności wypowiedzenia umowy najpóźniej na dzień przed jej końcem. Jeżeli właściciel pojazdu nie dopilnuje tego terminu, polisa przedłuży się na kolejny rok.
W drodze wyjątku przewiduje się krótszy czas trwania umowy OC dla pojazdów: zarejestrowanych za granicą lub czasowo, historycznych i wolnobieżnych.
Wypowiedzenie polisy OC na wspólnych zasadach
Nie można przerwać ochrony OC bez powodu, w dowolnym momencie jej działania.
Wypowiedzenie składa się:
– po wyrejestrowaniu pojazdu,
– przed zakończeniem aktualnej polisy (ubezpieczenie działa do ostatniego dnia ochrony) ,
– po zakupie pojazdu z polisą zbywcy (w dowolnym momencie),
– w przypadku podwójnego ubezpieczenia, po automatycznym odnowieniu się umowy (w dowolnym momencie)
Kary za brak ważnego OC
Nie ma znaczenia czy samochód jest cały czas używany, czy też stoi w garażu przez okrągły rok. Dopóki nie zostanie wyrejestrowany lub sprzedany, na jego właścicielu spoczywa obowiązek zakupu ubezpieczenia. Nie warto kusić się na „obejście przepisów”. Za brak ważnej polisy grozi wysoka kara. Jej płatność egzekwuje UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), a wysokość sankcji karnej uzależnia się od ilości dni, w których pozostawało się bez ubezpieczenia
W przypadku samochodów osobowych wynosi ona:
bez OC do 3 dni – 640 zł (20% pełnej opłaty karnej czyli równowartości 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę)
4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej ( 1600 zł)
powyżej 14 dni – 100% pełnej opłaty karnej (3200 zł)
Skontaktuj się z nami
*wypełnij wszystkie pola formularza
[contact-form-7 id=”1296″ title=”Formularz 1″]