Szkoda parkingowa a ubezpieczenie AC
Kolizje i zdarzenia drogowe dzieją się nie tylko na drogach publicznych, ale również na parkingach – np. gdy pojazd stoi bez ruchu. Czy szkoda parkingowa może być opłacona z polisy autocasco? Jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami szkód na parkingu z polisy AC? O czym warto wiedzieć? Analizujemy i podpowiadamy!
Czym jest szkoda parkingowa? To uszkodzenie pojazdu samochodowego na posesji, parkingu publicznym lub innym miejscu postojowym, przeznaczonym do tego. Szkoda na parkingu może mieć różne oblicza – jakie się zdarzają?
Szkoda na parkingu to zarysowania, obicia, zadrapania, wgniecenia
To podstawowa kwestia – najczęściej szkody parkingowe związane są z blacharką. Wystarczy, że jeden kierowca zbyt lekkomyślnie zaparkuje i porysuje drugie auto. Co jeżeli okazało się, że Twój samochód został w nocy porysowany, a sprawca się nie przyznał?
To jeden z przypadków, gdy często działa szkoda parkingowa AC. Ubezpieczyciele zwykle pokrywają koszty naprawy blacharskiej lub wymiany elementów – niekiedy jednak żądając dodatkowego wkładu własnego. Wszystko zależy oczywiście od typu autocasco jaki posiadamy.
Całkowita szkoda parkingowa – co wtedy?
Może się też okazać, że szkoda parkingowa całkowicie uniemożliwi naprawę pojazdu. Co mogło być jej przyczyną? Pożar samochodu obok, samozapłon naszego auta – wszystko zostanie ustalone w wyniku kontroli rzeczoznawcy oraz – najczęściej – śledztwa policyjnego. Wyłącznie najlepsze polisy autocasco uregulują koszt zakupu nowego pojazdu czyli uwzględnią całkowitą szkodę na parkingu.
Pamiętajmy, że całkowita szkoda parkingowa całkowita i nie wymaga odpowiednich dokumentów. Konieczna będzie policyjna notatka ze zdarzenia. W innym przypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy.
Jak przygotować wniosek o odszkodowanie i co, gdy znajdzie się sprawca?
Po odkryciu zdarzenia niezwłocznie powinniśmy wezwać policę. Do takiej sytuacji powinno dojść również wtedy, gdy podejrzewamy np. samozapłon. Nie jest konieczne wzywanie patrolu, gdy sami doprowadziliśmy do szkody – uderzając np. w słupek parkingowy. Dowodem w sprawie będą wtedy zdjęcia dokumentujące zdarzenie.
Następnie należy zgłosić sprawę ubezpieczycielowi, który wyśle na miejsce rzeczoznawcę. Później ustali towarzystwo ubezpieczeniowe kwotę wypłaty, od której będziemy mogli się odwoływać. To warte rozważenia, bo pierwsza stawka najczęściej jest zaniżona.
A co w przypadku, gdy np. odnajdzie się sprawca kolizji parkingowej? W takiej sytuacji ubezpieczyciel nie będzie chciał od nas zwrotu pieniędzy – o środki nasze TU zwróci się do ubezpieczyciela OC sprawcy zdarzenia. Warto zaznaczyć tu, że dzięki temu nie stracimy zniżek na AC z naszej polisy na kolejny rok!
Jak widać, szkoda parkingowa nie oznacza brak wypłaty z polisy ubezpieczeniowej. Szkoda na parkingu w wielu przypadkach jest pokrywana z naszego autocasco. Z kolei w przypadku znalezienia sprawcy zdarzenia ubezpieczyciel zwróci się do niego, aby oddał środki ze swojej polisy OC, a nam zresetuje utracone zniżki. My nie będziemy musieli się już o nic martwić.
Comments
No comment yet.