Okres wypłaty odszkodowania z OC – ile czasu trzeba czekać?
Ubezpieczenie OC jest zabezpieczeniem dla każdego użytkownika ruchu drogowego, gdy staje się osobą poszkodowaną w zdarzeniu. Jak się jednak okazuje, ubezpieczyciele mogą czasami wstrzymywać się przed wypłaceniem odszkodowania. Co należy w takich sytuacjach robić? Jakie prawa przysługują osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym? Jeśli zastanawiasz się, ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania zachęcamy do dalszej lektury.
Okres wypłaty odszkodowania z OC – przepisy
Na całe szczęście dla osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, okres wypłaty odszkodowania OC nie jest ustalany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. To, ile powinien on wynosić, jest jasno przedstawione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczyciel Komunikacyjnych. W świetle prawa towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Termin liczony jest od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Skoro termin ten jest jasno określony w ustawie, skąd tak liczne problemy, z którymi borykają się osoby poszkodowane, które od dłuższego czasu walczą o swoją rekompensatę finansową? Sytuacje te mogą wynikać z możliwości przedłużenia terminu rozstrzygnięcia sprawy, którą dopuszcza ustawodawca.
Okres wypłaty odszkodowania z OC a wydłużenie terminu wypłaty
Ze względu na skomplikowane sytuacje, które pojawiają się podczas dochodzenia spraw związanych ze zdarzeniami drogowymi, ustawodawca daje możliwość przedłużenia terminu wypłaty odszkodowania. Maksymalny termin wynosi aż 90 dni, nie licząc sytuacji, w których toczy się postępowanie sądowe lub cywilne (wówczas może być to jeszcze dłuższy okres). Od dnia, w którym zostały wyjaśnione okoliczności zdarzenia, ubezpieczyciel ma 14 dni na wypłatę środków. Może to zrobić, wykorzystując przelew bankowy lub przekaz pocztowy.
Jeśli zastanawiasz się, ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania, po zapoznaniu się z powyższymi przykładami możesz dojść do wniosku, że ciężko określić jeden termin. Wiele towarzystw może skrupulatniej podchodzić do wszystkich zdarzeń spowodowanych przez swoich klientów, tym samym wydłużając termin, by wyjaśnić wszystkie okoliczności.
Okres wypłaty odszkodowania z OC a prawa poszkodowanego
W przypadku, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zdecyduje się na przedłużenie terminu wypłaty odszkodowania, zobowiązany jest do poinformowania o tym poszkodowanego. Gdy ubezpieczyciel przekroczy termin zawarty w ustawie, możliwe jest dochodzenia wypłaty powiększonej o odsetki. Te mogą być naliczane już od pierwszego dnia opóźnienia.
Ręce osoby poszkodowanej nie są związane również w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania lub osiąga ono niższą kwotę. Wówczas poszkodowany ma prawo dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Nieznajomość przepisów sprawia, że niektóre z towarzystw bezkarnie dopuszczają się zaniedbania swoich obowiązków, np. wypłacają odszkodowanie po wyznaczonym w ustawie terminie. Jeśli jesteśmy osobami poszkodowanymi, warto więc wiedzieć, jakie podstawowe prawa nam przysługują.
Comments
No comment yet.