Potrzebujesz już wyłącznie samochodu osobowego, a w Twoim garażu stoi pojazd ciężarowy? A może chcesz zamontować nowy rząd siedzeń w miejscu, które dotychczas było przeznaczone na przewóz towaru? Nie musisz wcale kupować drugiego pojazdu. Jeśli potrzebujesz samochód do zupełnie innych celów, może się okazać, że same zmiany konstrukcyjne będą wystarczające.
Co powinieneś o nich wiedzieć? Jak wygląda cały proces przeprowadzania zmian konstrukcyjnych w samochodzie? Czytaj dalej, abyśmy mogli przeprowadzić Cię przez wszystkie najważniejsze etapy.
Czym są zmiany konstrukcyjne pojazdu?
Wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w samochodzie, które nadadzą mu nowych właściwości, jest ciekawym rozwiązaniem. A przy tym znacznie tańszym niż zakup nowego pojazdu o przeznaczeniu, którego aktualnie potrzebujemy.
Uprawnione do zmian konstrukcyjnych warsztaty podają, że pojawiający się klienci zwykle decydują się na:
demontaż przegrody lub kraty w pojeździe,
zmianę liczby miejsc, gdy jest to możliwe,
zmianę przeznaczenia pojazdu (najczęściej z ciężarowego na osobowy).
Jak wygląda cały proces dokonywania zmian? Czy kończy się wyłącznie na wizycie w uprawnionym warsztacie?
Zmiany konstrukcyjne pojazdu krok po kroku
Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że wizyta w odpowiednim warsztacie, w którym dojdzie do zmian konstrukcyjnych to nie jedyny krok. Jest to o tyle ważne, że zatrzymanie się wyłącznie na nim i użytkowanie pojazdu może grozić konsekwencjami. O czym należy więc pamiętać?
Wizyta w ... Czytaj więcej
Kalkulator OC i AC
Blog
26
paź2021
2Pożyczanie własnego samochodu należy do codzienności. Często jeden pojazd służy kilku osobom w jednej rodzinie. Nierzadko też chętnie pożyczamy go swoim najbliższym znajomym. Może się jednak okazać, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w momencie, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem naszego pojazdu, my także w pewien sposób za niego odpowiadamy. Mimo że nawet nie było nas na miejscu zdarzenia. Jak to możliwe?
Co się dzieje, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu? Kto traci zniżki kierowca czy właściciel? Co należy sprawdzić, zanim pożyczymy samochód od znajomego. Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby wiedzieć, jak postępować w obliczu sytuacji, jaką jest wypadek pożyczonym samochodem, by uniknąć możliwie najwięcej konsekwencji z nim związanych. Odpowiedzi te znajdziesz w tym artykule.
Pożyczony samochód stłuczka - przepisy
Stwierdzenie, na kim spoczywają obowiązki związane ze zdarzeniem drogowym, nie jest trudnym zadaniem. Wszystkie kwestie są bowiem regulowane prawnie. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu. W momencie wypadku lub kolizji odszkodowanie wypłacane jest więc z OC właściciela pojazdu. W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że właściciel pojazdu nie był nawet obecny na miejscu zdarzenia. Fakt ten może rodzić wiele przykrych konsekwencji dla właściciela. Jakich?
Kto traci zniżki - ... Czytaj więcej
23
wrz2021
Poszukując dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia AC, z pewnością natrafimy na pojęcia takie jak udział własny czy franszczyzna redukcyjna. Zbyt mała wiedza na ten temat lub jej brak, może sprawić, że będziemy unikać ubezpieczalni, które posiadają udział własny w swojej ofercie. Jak się jednak okazuje, może on być ogromną zaletą, w szczególności dla doświadczonych kierowców z bezszkodową historią jazdy. Czym jest więc udział własny w szkodzie ac?
Co to jest udział własny?
Obecnie udział własny i franszczyzna redukcyjna są pojęciami tożsamymi. Wcześniej różnica pomiędzy nimi wynikała ze sposobu wyrażania - udział własny dotyczył wartości procentowej, franszczyzna z kolei kwotowej. Terminy te oznaczają część kwoty, którą osoba ubezpieczona będzie zobowiązana do pokrycia we własnym zakresie w wyniku zdarzenia drogowego. W praktyce oznacza to, że gdy dojdzie do zdarzenia z naszej winy, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie AC pomniejszone o kwotę, którą mamy pokryć z własnej kieszeni. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to nie wygląda na zachęcające. W końcu każdy kierowca stawiający na ubezpieczenia AC chce zapomnieć o konieczności pokrywania szkód z własnej winy.
Udział własny w szkodzie AC - kiedy będzie dobrym pomysłem?
Ubezpieczenie AC z zamieszczoną w umowie informacją o udziale własnym jest rozwiązaniem polecanym w szczególności doświadczonym kierowcom. W momencie, gdy decydujemy się na nie, możemy ... Czytaj więcej
23
wrz2021
Ubezpieczenie OC jest zabezpieczeniem dla każdego użytkownika ruchu drogowego, gdy staje się osobą poszkodowaną w zdarzeniu. Jak się jednak okazuje, ubezpieczyciele mogą czasami wstrzymywać się przed wypłaceniem odszkodowania. Co należy w takich sytuacjach robić? Jakie prawa przysługują osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym? Jeśli zastanawiasz się, ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania zachęcamy do dalszej lektury.
Okres wypłaty odszkodowania z OC - przepisy
Na całe szczęście dla osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, okres wypłaty odszkodowania OC nie jest ustalany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. To, ile powinien on wynosić, jest jasno przedstawione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczyciel Komunikacyjnych. W świetle prawa towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Termin liczony jest od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Skoro termin ten jest jasno określony w ustawie, skąd tak liczne problemy, z którymi borykają się osoby poszkodowane, które od dłuższego czasu walczą o swoją rekompensatę finansową? Sytuacje te mogą wynikać z możliwości przedłużenia terminu rozstrzygnięcia sprawy, którą dopuszcza ustawodawca.
Okres wypłaty odszkodowania z OC a wydłużenie terminu wypłaty
Ze względu na skomplikowane sytuacje, które pojawiają się podczas dochodzenia spraw związanych ze zdarzeniami drogowymi, ustawodawca daje możliwość przedłużenia terminu wypłaty odszkodowania. Maksymalny termin wynosi aż 90 dni, nie licząc sytuacji, w ... Czytaj więcej
18
sie2021
Badanie techniczne pozwala ocenić, czy stan pojazdu nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Wiele osób, szczególnie posiadaczy starszych modeli martwi się o to, czy przegląd przebiegnie pomyślnie. Jednak wykryta poważna wada nie powinna wcale oznaczać frustracji właściciela samochodu. Dzięki takiemu wykryciu bezpieczny jest nie tylko on, ale również inni użytkownicy drogi. Jak jednak wygląda sprawa z brakiem aktualnego przeglądu i ubezpieczeniem OC? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania w momencie, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku drogowego?
Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu?
Przegląd Techniczny dotyczy każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. Badanie to powinno być przeprowadzane co roku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. A są nimi sytuacje, w przypadku których rejestrujemy nowy samochód. Wówczas pierwsze badanie techniczne powinno być wykonane przed upływem 3 lat. Po przeprowadzony pierwszym przeglądzie mamy dwa lata na kolejne jego wykonanie. Po tym czasie samochód musi przechodzi przegląd tak jak każdy inny pojazd - co roku.
Różnice w częstotliwości przeprowadzanego przeglądu technicznego wynikają również z rodzaju pojazdu. Taksówki, pojazdy do nauki jazdy, pojazdy uprzywilejowane, przewożące niebezpieczne towary muszą przechodzić badanie techniczne co rok od pierwszej rejestracji. Z kolei stan techniczny autobusów powinien być określany co pół roku.
Czy można wykupić OC bez przeglądu?
Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas zawierania umowy z właścicielem pojazdu ... Czytaj więcej
18
sie2021
Według przepisów prawa każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dotyczy to każdego pojazdu mechanicznego - nie tylko samochodu osobowego - ale również ciężarowego, ciągnika rolniczego czy nawet motoru i motoroweru. Nie ma również znaczenia czy pojazd jest eksploatowany. Nawet jeśli latami stoi nieużytkowany w garażu, jednak jest zarejestrowany, jego właściciel musi mieć wykupioną polisę. Choć warunek ten jest jasny dla każdego właściciela pojazdu, przypadków, gdy nie jest on objęty polisą OC, jest bardzo wiele.
Jakie są najczęstsze przyczyny braku wykupionego ubezpieczenia? Jaka grozi kara za brak ciągłości ubezpieczenia?
Brak ciągłości w ubezpieczeniu - skąd może wynikać?
Właściciele pojazdów nie zawsze podejmują świadomą decyzję o rezygnacji z polisy. W większości przypadków jest ona po prostu wynikiem niedopatrzenia. W jakich sytuacjach najczęściej dotyczy Polaków brak ciągłości ubezpieczenia?
Brak opłaconej składki ubezpieczenia OC
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymagają od swoich klientów zapłacenia całej kwot ubezpieczenia od razu. Najczęściej jest ona rozkładana na raty. Może jednak się zdarzyć, że właściciel pojazdu zapomni dokonać płatności za jedną z rat. Wówczas polisa OC nie jest przedłużana automatycznie, co oznacza, że może dojść do sytuacji, w której kierowca nie będzie wiedział, że porusza się nieubezpieczonym samochodem.
Zakup z drugiej ręki a ubezpieczenie OC
Wielu kierowców ze względu na dużo niższą ... Czytaj więcej
04
sie2021
Sprzedaż samochodu to wieloetapowy proces, który nie ogranicza się tylko do znalezienia kupca i podpisania umowy. Jako dotychczasowy właściciel musisz także pamiętać o dopełnieniu formalności w urzędzie oraz firmie ubezpieczeniowej. Dotyczą one zawiadomienia o zbyciu pojazdu, za które jesteś odpowiedzialny. Jak dokonać takiego zgłoszenia i co musisz przygotować? Podpowiadamy!
Kiedy złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu?
Najważniejszym dokumentem podczas finalizacji transakcji, jest prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży. Musi ona zawierać dane osobowe obu stron oraz informacje dotyczące pojazdu. Aby była wiążąca, konieczne jest także złożenie własnoręcznych podpisów, również współwłaścicieli auta. Na tym nie kończą się jednak formalności, gdyż jako dotychczasowy właściciel jesteś zobowiązany powiadomić o tym fakcie wydział komunikacji. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa masz na to 30 dni od daty podpisania umowy. Za przekroczenie tego terminu, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, grożą Ci konsekwencje finansowe. W zależności od stopnia przewinienia, w takiej sytuacji musisz się liczyć z możliwością nałożenia kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Nie warto więc zwlekać z dopełnieniem formalności urzędowych, zwłaszcza że procedury nie są skomplikowane i czasochłonne.
Wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu
We wszystkich urzędach obowiązuje ten sam formularz, który możesz pobrać ze strony internetowej lub otrzymać w wydziale komunikacji. Wszystkie informacje potrzebne do uzupełnienia dokumentu powinieneś ... Czytaj więcej
22
lip2021
Wielu właścicieli pojazdów błędnie uważa, że wykupiona polisa OC w pełni zabezpiecza ich przed finansowymi skutkami wypadków i kolizji. Towarzystwa ubezpieczeniowe jasno jednak podkreślają, że w niektórych sytuacjach polisa nie działa. Warto wiedzieć kiedy może do tego dojść, aby unikać niektórych zdarzeń i nie być zaskoczonym w momencie, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Zastanawiasz się kiedy OC nie pokryje szkody? Koniecznie więc zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Co najważniejsze towarzystwo ubezpieczeniowe może nie tylko nie wypłacić kwoty, ale nawet żądać zwrotu już wypłaconej. Zjawisko to nosi nazwę regresu.
5 przypadków, kiedy OC nie pokryje szkody
Wiesz już, że posiadane ubezpieczenie OC nie zawsze zabezpieczy Cię przed poniesieniem kosztów wynikających z wypadku lub kolizji drogowej. Do przypadków, kiedy OC nie działa, zaliczamy 5 wykluczeń:
Zniszczenie przedmiotów przewożonych za opłatą
Jeśli działanie naszej firmy opiera się na przewożeniu przedmiotów za opłatą lub często podejmujemy się świadczenie takiej usługi jako osoba fizyczna, musimy wziąć pod uwagę, że może dojść do kolizji lub wypadku, które uszkodzą przewożony towar. Warto wówczas zabezpieczyć się dodatkowym ubezpieczeniem, które obejmuje takie zdarzenia. W przypadku podstawowej polisy OC ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Zniszczenie cennych przedmiotów
Nieco podobną sytuacją do poprzedniej jest zdarzenie, w wyniku którego doszło do zniszczenia wartościowych przedmiotów znajdujących się w jednym z samochodów ... Czytaj więcej
22
lip2021
Kolizje i zdarzenia drogowe dzieją się nie tylko na drogach publicznych, ale również na parkingach – np. gdy pojazd stoi bez ruchu. Czy szkoda parkingowa może być opłacona z polisy autocasco? Jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami szkód na parkingu z polisy AC? O czym warto wiedzieć? Analizujemy i podpowiadamy!
Czym jest szkoda parkingowa? To uszkodzenie pojazdu samochodowego na posesji, parkingu publicznym lub innym miejscu postojowym, przeznaczonym do tego. Szkoda na parkingu może mieć różne oblicza – jakie się zdarzają?
Szkoda na parkingu to zarysowania, obicia, zadrapania, wgniecenia
To podstawowa kwestia – najczęściej szkody parkingowe związane są z blacharką. Wystarczy, że jeden kierowca zbyt lekkomyślnie zaparkuje i porysuje drugie auto. Co jeżeli okazało się, że Twój samochód został w nocy porysowany, a sprawca się nie przyznał?
To jeden z przypadków, gdy często działa szkoda parkingowa AC. Ubezpieczyciele zwykle pokrywają koszty naprawy blacharskiej lub wymiany elementów – niekiedy jednak żądając dodatkowego wkładu własnego. Wszystko zależy oczywiście od typu autocasco jaki posiadamy.
Całkowita szkoda parkingowa – co wtedy?
Może się też okazać, że szkoda parkingowa całkowicie uniemożliwi naprawę pojazdu. Co mogło być jej przyczyną? Pożar samochodu obok, samozapłon naszego auta – wszystko zostanie ustalone w wyniku kontroli rzeczoznawcy oraz – najczęściej – śledztwa policyjnego. Wyłącznie najlepsze polisy autocasco uregulują ... Czytaj więcej
21
cze2021
Nie da się ukryć, że w naszym kraju wiele samochodów zasilanych jest gazem. Mimo tego, że sam koszt takiej instalacji jest dość pokaźny, to inwestycja ta się zwraca, gdyż gaz jest o wiele tańszy od benzyny, czy tradycyjnego oleju napędowego. Pozostaje jednak jedna kwestia, która dla wielu kierowców jest swoistym znakiem zapytania. Czy zainstalowanie sekwencji gazowej w pojeździe ma wpływ na koszty jego ubezpieczenia?
Swoboda polis OC
Okazuje się, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma pełną swobodę jeśli chodzi o wyliczenia składek OC. Przypomnijmy, że posiadanie polisy OC w naszym kraju jest obowiązkowe, a na wysokość składki ma wpływ wiele czynników. W związku z tym, nie możemy wykluczyć, że ubezpieczyciel nie zapyta nas o to, jakim rodzajem paliwa zasilane jest nasze auto.
Podobnie przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o dobrowolne ubezpieczenie AC, czyli autocasco. Niemniej jednak, z doświadczenia wynika, że dla większości zakładów ubezpieczeniowych instalacja gazowa w pojeździe nie ma aż tak ogromnego znaczenia i wpływu na finalną wysokość składki.
Bez wątpienia wpływ mogą mieć na to nowoczesne instalacje gazowe, w przeciwieństwie do starszych modeli, są całkowicie bezpieczne. Oznacza to, że nawet podczas wypadku ich obecność nie zwiększa ryzyka szkód materialnych czy obrażeń. Z tego względu też, towarzystwa ubezpieczeniowe nie przywiązują zbytniej wagi do tego, ... Czytaj więcej