Kolizja pożyczonym samochodem – kto traci zniżki, kierowca czy właściciel?
2Pożyczanie własnego samochodu należy do codzienności. Często jeden pojazd służy kilku osobom w jednej rodzinie. Nierzadko też chętnie pożyczamy go swoim najbliższym znajomym. Może się jednak okazać, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w momencie, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem naszego pojazdu, my także w pewien sposób za niego odpowiadamy. Mimo że nawet nie było nas na miejscu zdarzenia. Jak to możliwe?
Co się dzieje, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu? Kto traci zniżki kierowca czy właściciel? Co należy sprawdzić, zanim pożyczymy samochód od znajomego. Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby wiedzieć, jak postępować w obliczu sytuacji, jaką jest wypadek pożyczonym samochodem, by uniknąć możliwie najwięcej konsekwencji z nim związanych. Odpowiedzi te znajdziesz w tym artykule.
Pożyczony samochód stłuczka – przepisy
Stwierdzenie, na kim spoczywają obowiązki związane ze zdarzeniem drogowym, nie jest trudnym zadaniem. Wszystkie kwestie są bowiem regulowane prawnie. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu. W momencie wypadku lub kolizji odszkodowanie wypłacane jest więc z OC właściciela pojazdu. W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że właściciel pojazdu nie był nawet obecny na miejscu zdarzenia. Fakt ten może rodzić wiele przykrych konsekwencji dla właściciela. Jakich?
Kto traci zniżki – kierowca czy właściciel?
Fakt, że szkody, do których doszło w wyniku zdarzenia drogowego, pokrywane są z ubezpieczenia właściciela pojazdu, przekłada się także na odnotowanie samego wypadku w jego historii. W tym przypadku zdarzenie zostanie odnotowane nie tylko w historii właściciela, ale także kierowcy. Jest to niekorzystną wiadomość szczególnie dla właściciela, który nie był nawet obecny na miejscu zdarzenia. Wypadek czy kolizja zostanie bowiem odnotowany w jego historii, co z kolei przełoży się na utratę zgromadzonych zniżek. Tym samym wysokość składki polisy OC niemal na pewno wzrośnie. Warto wiedzieć o tym fakcie, szczególnie jeśli do tej pory sądziliśmy, że przykre konsekwencje spoczywają tylko i wyłącznie na osobie, której pożyczamy pojazd. Być może będzie to przestroga, aby nie pożyczać samochodu osobom, które jeżdżą niebezpiecznie.
Wypadek samochodowy – brak przeglądu a ubezpieczenie
Nawet jeśli do tej pory udało nam się uniknąć kontroli drogowej i brak przeglądu nie wyszedł na jaw, może się tak stać, gdy pożyczymy swój samochód znajomemu. Brak aktualnego przeglądu najczęściej wynika jednak z nieuwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że brak przeglądu może mieć istotne znaczenie i rodzić poważne konsekwencje w momencie, gdy dojdzie do wypadku. Oprócz otrzymania mandatu za brak przeglądu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, musimy liczyć się także z tym, że TU może zdecydować się na regres ubezpieczeniowy. Wielu kierowców z pewnością zastanawiało się, czy i kiedy OC nie działa? Brak aktualnego przeglądu może być doskonałym przykładem sytuacji, w której to my będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów. Choć towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci środki poszkodowanemu, może od nas żądać ich zwrotu, gdy udowodni, że stan techniczny pojazdu przyczynił się do zdarzenia drogowego.
Brak wypłaty odszkodowania powiązany z brakiem przeglądu może pojawić się także w przypadku ubezpieczenia AC. Udział własny w szkodzie AC może wynikać właśnie ze złego stanu technicznego, czyli niedokonania obowiązkowych badań technicznych.
Kiedy OC nie działa?
Brak aktualnego przeglądu to nie jedyna sytuacja, w której ubezpieczyciel może zdecydować się na regres ubezpieczeniowy. Ma także do niego prawo, gdy osoba kierującą Twoim autem ucieknie z miejsca zdarzenia, doprowadzi do niego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy po prostu nie będzie miała uprawnień do prowadzenia pojazdu, którym się porusza.
Jak łatwo się domyślić OC nie zadziała także w momencie, gdy pojazd nie będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Wówczas musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, w tym pokryciem wszelkich szkód, a także zapłaty kary za brak obowiązkowej polisy, która także jest nie mała. Na ubezpieczenie OC powinny zwrócić uwagę w szczególności osoby, które pożyczają pojazd od innego kierowcy. Nawet jeśli pożyczasz samochód od bliskiej osoby, upewnij się, że ma on OC. Może się bowiem zdarzyć, że przerwanie ciągłości wynika z nieuwagi (OC nie przedłuża się automatycznie, po kupnie auta od z ważnym OC wykupionym jeszcze przez zbywcę).
Ile trzeba czekać na wypłatę z OC?
Czy udział innej osoby w zdarzeniu niż właściciel pojazdu ma wpływ na czas wypłacania odszkodowania? Całe szczęście nie. Nawet jeśli sprawcą wypadku nie był właściciel auta, na wypłatę odszkodowania będziemy czekać maksymalnie 30 dni, pod warunkiem, że nie pojawią się żadne okoliczności, które komplikowałyby całą sprawę.
Kolizja pożyczonym samochodem – jak postępować?
Sytuacja, w której w wyniku kolizji uszkodzony zostanie tylko jeden pojazd, jest niemożliwa. Co za tym idzie zarówno pojazd poszkodowanego, jak i ten, którym kierujemy, będzie wymagał naprawy. W tym przypadku poszkodowany jest na wygranej pozycji – koszty naprawy zostaną pokryte z ubezpieczenia OC. Gdy jednak właściciel pojazdu, który pożyczyliśmy, nie wykupił polisy AC, koszty naprawy zostaną pokryte z jego kieszeni. W takiej sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcami, a pojazd nie jest naszą własnością, powinniśmy zapewnić jego właściciela, że pokryjemy możliwie jak najwięcej szkód, a jeśli to możliwe – całość. Choć możemy w żaden sposób nie wykazać się inicjatywą, w końcu właściciel pojazdu sam zdecydował się nam go pożyczyć, zdecydowanie warto stanąć na wysokości zadania. Do kolizji drogowej może doprowadzić każdy z nas, niezależnie od tego jak duże mamy doświadczenie na drodze. Właściciel samochodu z pewnością zrozumie więc, że zdarzenie, które miało miejsce, z pewnością nie było celowe. Wypadek pożyczonym samochodem to duży stres dla każdej ze stron – poszkodowanego, sprawcy i właściciela pojazdu, który nie zawsze jest tym drugim. Kwestie te warto więc załatwić polubownie. Sami właściciele pojazdów powinni także przykładać większą uwagę to tego, komu pożyczają swój samochód.
Chcesz wypowiedzieć umowę OC? Sprawdź: https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-rezygnacja-z-ubezpieczenia-auta-jak-i-kiedy-wypowiedziec-oc,nId,5781735
Comments
No comment yet.