Zmiana polisy OC – jak bezproblemowo zmienić ubezpieczyciela?
Mimo, że jesteśmy zadowoleni ze swojego obecnego OC, warto rozejrzeć się za inną polisą, być może otrzymamy ubezpieczenie samochodu na tych samych warunkach za niższą cenę. Warto wiedzieć, że z tym wiąże się pewien obowiązek. Gdy zmieniamy ubezpieczyciela OC musimy z nim pisemnie rozwiązać umowę. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż nie wie jaka jest różnica między dobrowolnym a obowiązkowym OC. W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego – umowa wygasa po ustaniu okresu, na jaki została zawarta. Jednakże ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Oznacza to, że podpisana wcześniej umowa zachowuje ważność do momentu pisemnego jej rozwiązania. Powinniśmy to zrobić nie później niż jeden dzień przed upływem rocznego okresu obowiązywania polisy.
Co w sytuacji kiedy się spóźniłem?
Zdarza się, że nie zdążyliśmy wypowiedzieć umowy przed jej przedłużeniem. Co wtedy? Przepisy, które weszły w życie 11 lutego 2012 r. mówią, że jeśli wykupimy nowe ubezpieczenie OC i złożymy specjalne wypowiedzenie stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia mamy szansę na odzyskanie części pieniędzy z dotychczasowej polisy. Wtedy zapłacimy jedynie za ten okres w którym nasz samochód był rzeczywiście ubezpieczony.
Jak wypowiedzieć OC?
Cały proces wypowiedzenia umowy jest bardzo prosty i nie ma obawy że sobie z nim nie poradzimy. Najważniejszą rzeczą jest sporządzenie odpowiedniego pisma oraz odręczny podpis właściciela widniejący na dokumencie. Kolejnym krokiem jest ustalenie daty w której przestaje obowiązywać aktualna polisa. Oczywiście istotną rzeczą jest zachowanie ustalonego na wypowiedzeniu terminu, gdyż każde spóźnienie będzie oznaczało automatyczne przedłużenie polisy ubezpieczeniowej na kolejny rok. Odstąpić od umowy odpowiedzialności cywilnej można najpóźniej na 1 dzień przed jej zakończeniem. W praktyce oznacza to, że liczy się data nadania, a nie doręczenia przesyłki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość przesłania rezygnacji faksem lub e-mailem, jednak potem należy i tak dostarczyć pisemne, podpisane wypowiedzenie. Osobiście lub pocztą.
Gdzie szukać korzystniejszych polis OC?
Nie jest tajemnicą, że zakupy przez Internet wiążą się z rabatami, promocjami i upustami. Tak jest również w przypadku polisy OC. Na rynku istnieje wiele towarzystw oferujących różne ubezpieczenia. Chcąc zmienić ubezpieczyciela warto porównać kilkanaście ofert jednocześnie. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi np.: porównywarka ubezpieczeń oc ubezpieczamy-auto.pl. To dobre rozwiązanie, które pozwoli nie tylko na oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Osoba poszukująca polisy OC czy AC może zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę i zakupić ją w ciągu kilku chwil, wypełniając wniosek online.
Comments
No comment yet.